Yaz Aylarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

2
4735
yaz tatili

Yaz deyince akıllara hemen tatil, deniz, eğlence gelir öyle değil mi? Herkesi yaz aylarının mutluluğu sardı bile. Fakat hayallerimiz hep iyiden güzelden yana olsa da maalesef ki yazında kendine göre tehlikeleri var. Bu güzel mevsimin tadını çıkarmak yerine yatağa düşmek istemiyorsanız bazı şeylere dikkat etmelisiniz.

yaz-aylarinda-dikkat-edilmesi-gerekenler

Öncelikle yeme içme alışkanlıklarınızı biraz değiştirmeniz kışa nazaran yazın daha küçük porsiyonlarda yiyecek tüketmenizde fayda var. Hamur işi, kızartmalar ve aşırı yağlı gıdalardan kaçınıp bunun yerine ızgara veya haşlamaları tercih etmeli, haftada 2 kez balık tüketmelisiniz. Kalp sağlığınız için kahveyi bir fincanla sınırlamalı ve çayı açık içmeli ya da meyve çaylarını tercih etmelisiniz. Özellikle öyle saatlerinde güneşlenirken alkolden kesinlikle kaçınmanız gerekli. Aksi takdirde alkol tansiyonu ve kalp atış hızını arttırdığı için ciddi sağlık problemleriyle karşılaşabilirsiniz. Yazın aşırı terleme sonucu daha fazla sıvı kaybedilir bu sebepten dolayı bol bol su için susamayı beklemeyin. Gazlı içeceklerden uzak durulmalı ve günde en az iki buçuk üç litre su içilmeli bunu sakın unutmayın. Spor yaparken ağır egzersizlerden kaçınmalısınız.

Öğle saatlerinde mümkün olduğunca dışarı çıkmayın uzun vadede güneş ışınları deri kanserine neden olabilir. Çıkmak zorundaysanız eğer mutlaka geniş şapkalar takın, ince, pamuklu, bol ve ultraviyole ışınlara maruz kalmamak için açık renk kıyafetler tercih edin, yüksek faktörlü güneş kremleri kullanın. Çocuklar, yaşlılar, hamileler, tansiyon, kalp ve şeker hastaları mecbur kalmadıkları sürece sıcaklığın en etkili olduğu 11.00-16.00 saatler arasında dışarı çıkmamalıdırlar özel durumlarınızı kesinlikle göz ardı etmeyin.

Ayrıca; Kısa süreli bir rahatlama uğruna vücut ısınızın fazla olduğu terleme durumlarında klimalı ortama girmeyin, vantilatör karşısına geçmeyin, açık pencere ya da kapı önlerinde durarak hava akımına maruz kalmayın. Bu şekilde hastalıklara davetiye çıkarmak yerine güzel bir duş alın bu sayede hem ferahlamış hem de sıcak havanın olumsuz etkilerini üzerinizden atmış olursunuz.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here