Vücut Geliştirme

7
6506
vücut geliştirme
Vücut Geliştirme

Fizik yapısı insan kişiliği üzerinde oldukça büyük etkilere sahiptir. İyi görünen insanlar diğer insanlardan olumlu tepkiler alır, daha güven verici görünür, daha çok desteklenir ve çevrelerinde ilgi uyandırırlar. Bu sayede daha çok özgüvene sahip kendiyle barışıktırlar.

Vücut geliştirme sporu aslında sadece vücudu değil aynı zamanda kişinin psikolojisini de etkiler. Gerek dış görünüşünde gerekse iç dünyasında büyük değişikliklere yol açar, kişinin yaşam kalitesini yükseltmesini sağlar. Gelişen vücut çevrede, ilgi, alaka, korku, heyecan ve hayranlık uyandırır ve kişinin kendine olan saygısını arttırır. Gücü kendini güvende hissetmesini sağlar, duruşu dikleştirir. Hangi sebeple olursa olsun vücut geliştirme sporunu seçtiyseniz her bakımdan kendinizi geliştireceksiniz demektir. Tabi bu o kadar kolay değil, her şeyden önce kararlı, azimli ve disiplinli olmanız gerekli. Sonuçta hiçbir başarı yetenek ve ya tesadüf değildir. Emek, yoğun bir çalışma ve disiplindir işin özü…

vücut geliştirme

Vücut geliştirme için ilk etapta yapılması gereken;

Fazla yağlardan kurtulmak, kas yapmak ve vücudunuzu şekle sokabilmek için en önemli unsur neyi ne zaman yemeniz gerektiğini öğrenmenizdir. Vücut geliştirme de yüksek kalorili bir beslenme diyeti uygulanır, 3 etaptan oluşur. Yağ yakma, yeniden yükleme ve kas yapma. Diyeti haftada 3 ve ya 4 günlük tüm vücudu kapsayan bir ağırlık çalışması ile birleştirmeniz gerekli. Öncelikle fazla yağlardan kurtulun… Karbonhidrat alımını azaltmak, vücudunuzdaki glikojen ve insülin seviyenizi düşük tutmaya yardımcı olur ve vücudunuzu da yağ yakımına hazır tutar. Yağ yakma döneminde, 10 gramdan daha fazla karbonhidrat içeren yiyecekler tüketmemeniz gerekli. Un, ekmek, makarna ve şekerli gıdalar vs… En iyi sonuç için ilk 4 hafta uygulamanız tavsiye edilir. Bu sayede vücudunuzun ilk enerji kaynağı olarak yağ kullanması için eğitilmesi sağlanmış olur.

Vücut geliştirme ilk etap yağ yakma döneminde tüketmeniz gerekenler;

  • Proteinler; Et, balık, peynir,  yumurta, protein tozu.
  • Sebzeler; Patates, havuç ve mısır hariç hepsi olabilir.
  • Yağlar; Tereyağı, fındık, zeytinyağı, avokado, Hindistan cevizi. (Düşük karbonhidratlı bir diyetin parçasıysa eğer sanılanın aksine doymuş yağ kalp krizi riskini arttırmaz)

Vücut geliştirme 2. etap yeniden yükleme; Yani yüksek karbonhidratlı beslenme zamanı… (Haftada 1 ve ya 2 gün)

Glikojen seviyeniz yüksekken karbonhidrat alırsanız vücut yağ yakımını bırakarak depolamaya başlar. Ama glikojen seviyeniz düşükken karbonhidratlı yiyecekler tüketirseniz yağlanmaya neden olmadan kas oluşumuna yardım ederler. Özetle doğru zaman çok önemli.

Yeniden yükleme döneminde tüketilmesi gerekenler;

  • Proteinler; Et, balık, peynir, yumurta, süt, yoğurt, protein tozu.
  • Meyve ve Sebze; İstediğinizi seçebilirsiniz.
  • Yüksek Karbonhidratlar; Tam tahıllı ekmek, fasulye, kahvaltılık gevrekler, makarna vs.

Vücut geliştirme 3. etap kas yapma dönemi; Antrenmana yönelik beslenme şeklidir. Antrenmana başlamadan 1 saat öncesi ve yarım saat sonrasında ki süreci kapsar.

Sadece protein içeren bir atıştırma ya da hem protein hem karbonhidrat içeren bir atıştırma olabilir.

Sadece protein için; En az 40 gr peynir altı suyu ve ya 90 gr ton balığı yiyebilirsiniz. Aynı miktarda protein alımını sağlayacak başka bir besini de tercih edebilirsiniz.

Hem protein hem karbonhidrat için; En az 40 gr peynir altı suyu ve 400-500 gr civarı az yağlı çikolatalı süt içebilirsiniz.

Vücut geliştiren kişinin diyeti tüm besinleri kapsar ve doğru zaman çok önemlidir bunu sakın unutmayın. Çünkü, ağır çalışma gerektiren antrenmanlar vücudun besin kaynaklarını hızla tüketir. Yeterli beslenme, uyku düzeni ve antrenman en önemli faktörlerdir. Biri olmadan diğeri bir fayda sağlayamaz. Antrenman yoksa vücut kendini geliştirme yönünde uyarı alamaz, uyarı aldıktan sonra yeterli ve doğru beslenemezse gelişim ve yenileme süreci gerçekleşemez. Yeterince dinlenilmezse alınan besinler yenileme ve gelişimde kullanılamaz.

7 YORUMLAR

  1. 3 aydır vücut geliştirmeye çalışmaktayım. Zayıf olmak insana güvensizlik veriyor, insan kendinden emin olamıyor. Kendime güvenim hiç yoktu. Çoğu kişinin gözünde asosyal zayıf sıska bir izlenim yaratmışım 🙂 şuan geliştiğimi gördükçe kendime güvenim geldi. Daha iyi hissediyorum 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here