Sonbaharda Hastalıklara Dikkat!

4
30051

Sonbahar geldi ve artık yaz aylarına veda ediyoruz. Bu mevsimde bitkiler sararacak, yemyeşil ağaçlar yapraklarını dökecek, havalar yavaş yavaş soğuyacak ve bizlere kışa hazırlık yapılması gerektiğini hatırlatacak.
Sonbahar, kış mevsiminin habercisi olduğu gibi aynı zamanda hüznü de çağrıştıran bir mevsimdir. Bu yüzden psikolojik anlamda da insanlar üzerinde oldukça etkilidir. Havanın puslu ve serin olması, tatil günlerinin bitip iş yoğunluğunun artması, okulların açılması, güneşi daha az görmeye başlamak, günlerin kısalıp havanın erken kararması gibi birçok sebep insanlar üzerinde bu mevsimde bir takım ruhsal değişimlere sebep olarak mevsimsel depresyona yol açabiliyor. Bu mevsimde en sık rastlanan diğer hastalıklar arasında ise başta grip ve nezle yer alıyor. Diğer mevsimler gibi istikrarlı bir hava sergilemeyen sonbahar mevsimi ne yazık ki nezle, grip, soğuk algınlığı, faranjit (boğaz iltihabı), tonsillit (bademcik iltihabı), otitis media (orta kulak iltihabı), larenjit (ses telleri bölgesi larenksin iltihabı), sinüzit ve bronşit gibi hastalıklarına davetiye çıkarıyor. Peki bu durumlara karşı ne gibi önlemler alabiliriz?
• Her şeyden önce bilinmesi gereken hastalıklardan korunmanın en etkili yolu bağışıklık sisteminizi kuvvetli tutmaktan geçtiğidir. Bu nedenle sağlıklı beslenmeli, düzenli egzersiz yapmalı, yeterli derecede istirahatinize zaman ayırmalı ve sigara, alkol gibi kötü alışkanlıklardan uzak durmalısınız. Ayrıca bu dönemde beslenmenizde yalnızca sebze ve meyvenin yeterli olmayacağını unutmayın. Mümkün olduğunca protein ağırlıklı gıdaları da beslenmenize dahil edin. D ve C vitamini yönünden zengin gıdalar tüketin.
• Mevsime uygun giyinin.
• Bol bol sıvı tüketin. Bitki çaylarına ağırlık verin ve günde 2 litre su için.
• Hijyene büyük ölçüde önem verin. Özellikle ellerinizi sık sık yıkayın. Sıklıkla elleri yıkama imkanınız yoksa eczanelerden el dezenfektanı alın ve kullanın. Çünkü gün içerisinde eller birçok yere temas eder ve virüsler en çok ellerimiz aracılığı ile bulaşırlar.
• Grip salgınının yaygınlaştığı dönemlerde mümkün olduğunca toplu yaşam alanlarından ve hasta bireylerden uzak durmaya çalışın. Hasta bildiğiniz bireylere 1.5 metreden daha fazla yaklaşmayın ve eşyalarıyla temastan kaçının.
• Akşamları ayaklarınıza sıcak-soğuk su banyosu uygulayabilirsiniz. Bu banyo ağız ve gırtlak bölümündeki mukozanın sıcaklığını artırarak virüslerin yok olmasını sağlayacaktır. Dikkat edilmesi gereken şey bu banyonun kesinlikle soğuk su ile bitirilmesidir.
• Ağız mukozası virüslerin yaşamak için buldukları en kolay yerdir. Bu yüzden ağız bölgesi hijyeninizi eksiksiz uygulayın. Dişlerinizi, yanak ve dilinizi fırçalayın ve soğuk suyla gargara yapın. Gargara gırtlak bölgenize yerleşmeye çalışan virüsleri öldürür.
• Korunmak için grip aşısı da yaptırabilirsiniz. Yalnız unutulmaması gereken bir şey var. Grip virüsü sık sık değişen bir yapıya sahiptir. Grip aşısı ölü virüslerden hazırlanır. Birçok çeşit grip mikrobu olduğu ve aşının bütün çeşitleri kapsamadığı bir gerçektir. Uzmanlar her yıl bir sonra ki yıl görülmesi en muhtemel çeşitleri belirler ve o yılın aşısı bu tahminlere göre hazırlanır. Bu yüzden aşı olmuş olsanız da gribe yakalanma ihtimaliniz yine söz konusudur.
• Her şeye rağmen hastalanırsanız eğer; kesinlikle hemen çareyi antibiyotiklerde aramayın. Grip ve soğuk algınlığında antibiyotik kullanımının hiçbir etkisi yoktur bunu unutmayın. Çünkü genel olarak antibiyotikler bakteriler için üretilmiş ilaçlardır. Virüslerin yol açtığı hastalıklarda fayda sağlamazlar. Antibiyotik kullanımı vücuttaki yararlı bakterileri öldürerek zararlı bakterilerin yol açtığı bazı sağlık sorunlarına ve alerjik durumlara sebep olabilir bu nedenle gereksiz yere antibiyotik kullanılmamalıdır.

4 YORUMLAR

  1. Evet hastalıklar için en çok dikkat etmemiz gereken mevsim kesinlikle sonbahar, ama bizler yinede her mevsim için sağlığımıza dikkat edelim arkadaşlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here