Okullar Açılıyor

0
2937

15 Eylül Pazartesi günü okullar açılıyor ve ilk zilin çalmasıyla ders başı yapılacak.
Gerek okula yeni başlayacak çocuklar için gerekse okula geri dönecek çocuklar için oldukça önemli olan bu tarihe çok az bir zaman kaldı.
Yaşanan güzel ve uzun bir yaz tatilinin sonunda ne yazık ki aileleri yine zor anlar bekliyor.
Çocuk gelişiminde konuşma, yürüme gibi önemli aşamalardan biridir okul ve buna alışma sürecinde birçok sıkıntı yaşanabiliyor. Bu durumda da en büyük görev yine ailelere düşüyor.

Okullar ne zaman açılacak
Her şeyden önce unutulmaması gereken şey, her insanın yeni başlangıçlarda yaşadığı korku, kaygı ve stresi çocukların da yaşamasının normal karşılanması gerektiğidir.
Tatil sonrası okula dönüşte her çocuğun verdiği tepki farklı olabilir. Kimisi arkadaşlarını, öğretmenlerini özler ve dönüş için heveslidir, kimisi de alıştığı tatilin son bulmasını istemez ve okulu reddeder. Her ne kadar özlem duysa bile yeni bir okul yılının getireceği sorumluluğu üstlenmek istemez ve bu durum gerilime sebep olur.
Bu yüzdendir ki ailelerin, yaz tatillerinde çocukların okuldan tümüyle kopmasına sebep olmayacak türden faaliyetlerde bulunmalarını sağlaması gerekir. Ayrıca okullar açıldığı zaman çocuklara ani kısıtlamalar da getirilmemelidir çünkü bu durum okuldan soğumalarına sebep olabilir. Örneğin; artık okullar açıldı sokağa çıkıp oynamayacaksın veya artık okullar açıldı televizyon izlemek yasak vb. Bunun yerine tatil döneminde yaptığı bazı aktiviteleri yine yapmasına izin vermeli sadece süre kısıtlaması yaparak sorumluluklarına da zaman ayırması gerekliliğini izah etmelisiniz. Bu sayede çocuğunuzun tatil sonrası yeni eğitim-öğretim yılına daha kolay bir geçiş süreci yaşamasını sağlayabilirsiniz.
Eğer ki çocuğunuz ilk kez okula başlayacaksa o gün mutlaka yanında olun. Hatta imkanınız varsa ilk haftası çocuğunuzu okula götürüp getiren siz olun. Çünkü okulun ilk haftası onun okulla ilgili ilk anılarının ve ön yargılarının oluşacağı kaygılarla dolu bir dönemdir. Bu yüzden çok dikkatli ve özenli davranılması gerekir. Aynı zamanda çocuklar bu dönemde ayrılık endişesi ve çekingenlik yaşayabilirler. Okulun ilk haftasında aile bireylerinden birinin kendisine refakat etmesi, derse girmesi gerektiği ancak ders bittiğinde kendisinin onu bekliyor olacağı mesajını net bir biçimde vermesi çocuğun korkularını yenmesine yardım ederek okula uyum sürecini oldukça kolaylaştıracaktır.
Tüm çocuklarımıza uyumlu ve başarılı bir eğitim-öğretim yılı olması dileğiyle…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here