Goodyear, “Oxygene”i Görücüye Çıkardı

0
468

Goodyear’ın Oxygene konsepti, havanın kalitesini iyileştirmeyi hedefleyen bir sürüş çözümünü içeriyor.

Goodyear’ın, 2018 Cenevre Uluslararası Otomobil Fuarı’nda tanıtılan en yeni konsept lastiği, daha temiz, uygun, güvenilir ve vizyoner bir çözüm olarak geleceğin mobilitesini hayata taşıyor.

Oxygene olarak adlandırılan yeni konsept, lastiğin yanak kısımlarının içinde yaşayan yosun içerme özelliği ile eşsiz bir yapıya sahip. Bu açık yapı ve lastiğin akıllı sırt deseni, nemi ve yol yüzeyindeki suyu absorbe edip yayarak fotosentez oluşumuna izin verir. Böylece, oksijeninin havaya aktarılmını sağlar.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, hava kirliliğinin ölçümlendiği kentsel alanlarda yaşayan insanların yüzde 80’inden fazlası, Dünya Sağlık Örgütü limitlerini[1] aşan hava kalite seviyelerine maruz kalıyor.

Goodyear Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Bölgesi Başkanı Chris Delaney, “2050 yılında dünya nüfusunun üçte ikisinin kentlerde yaşaması beklenirken, kentsel çevrelerde taşıma ağlarına yönelik olan talepler de çok ciddi bir şekilde artacaktır. Daha akıllı, daha yeşil altyapı ve taşıma, kentsel mobilite ve geliştirmenin en baskıcı ve ivedi zorluklarını belirlemede çok önemli olacaktır” dedi.

Goodyear’ın Oxygene konsepti; atık madde, emisyon ve enerji kayıplarının azaltılmasına odaklanarak ve döngüsel ekonominin prensiplerinden ilham alarak, geleceğin kentsel oluşumlarıyla kusursuz bir şekilde entegre olacak ve çeşitli performans çözümleri içerecek şekilde tasarlanmıştır:

  • Soluduğumuz Havayı Temizliyor: Oxygene konsepti, yoldaki nemi eşsiz sırt hamuru sayesinde absorbe eder, havada bulunan CO2’i çekerek yanaklarında bulunan yosunun beslenmesini sağlar ve fotosentez aracılığıyla da oksijeni salar. Bu; Paris benzeri ve yaklaşık 2,5 milyon aracın bulunduğu bir şehirde, yılda yaklaşık 3,000 ton oksijen üretimi ve 4,000 tondan fazla karbondioksidin emilimi demektir.
  • Yıpranmış Lastiklerin Geri Dönüşümünü Sağlıyor: Oxygene konsepti, yeniden kazanılmış lastiklerden elde edilen kauçuk tozu ile 3-boyutlu olarak basılmış havasız bir yapı içeriyor. Hafif ve şok-emici yapı, lastiğin kullanım süresini uzatırken, servis sorunlarını da azaltmayı hedefleyerek uzun süreli, patlamadan giden bir çözüm ve endişesiz bir mobilite sunar. Lastiğin sırt bölgesindeki suyun absorbe edilmesine yardım ederek ıslak zemin yol tutuş performansını iyileştiren lastiğin açık yapısı ayrıca ilave güvenlik sunar.
  • Kendi Elektriğini Üretiyor: Oxygene konsepti, fotosentez sırasında üretilen enerjiyi, içine yerleştirilmiş olan sensörler ve yapay zeka işlem birimi ile lastiğin yanaklarında bulunan renkleri değiştirerek hem yoldaki sürücüleri, hem de yayaları, şerit değişimi veya frenleme gibi manevralar hakkında uyarır. Konsept, bu verileri, kişiye özel olarak uyarlanma özelliğine sahip ışık şeridini de kapsayan elektronik yapının çalıştırılması için saklar.
  • Işık Hızında İletişim Kuruyor: Oxygene konseptinde, ışık hızında yüksek kapasiteli mobil bir bağlantısallık için, açık ve görünür bir ışık iletişim sistemi veya LiFi kullanılmaktadır. LiFi, nesnelerin internetine bağlantıyı gerçekleştirerek, akıllı mobilite yönetim sistemleri için son derece önemli olan araçlar arasında ve araç ile altyapı arasında verilerin değişimini sağlar.

Delaney, “Goodyear’ın geçmişte Cenevre’de sunduğu diğer konsept lastikler gibi, Oxygene konsepti de bizim düşünce yapımızı zorlayacak ve akıllı, güvenli ve geleceğin sürdürülebilir mobilitesi hakkındaki müzakerenin daha da ileriye taşınmasına destek olacaktır. Bu lastik, daha temiz bir hava üretimine bu şekilde katkıda bulunarak, kentlerde yaşayanların yaşam ve sağlık kalitelerinin artırılmasına destek olur” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here