Düzenli Uykunun Önemi

0
2839

Uyku, sandığımız kadar basit bir dinlenme süreci değildir. Çünkü; düzenli ve sağlıklı bir uyku hayati önem taşımaktadır. Eğer ki zamandan kazanmak adına uykunuzdan feda edenlerdenseniz sağlığınız ciddi bir risk altında demektir. Düzenli ve sağlıklı uyuyamayan kişilerde asabiyet, halsizlik, huzursuzluk, konsantrasyon bozukluğu, sağlıklı düşünüp karar verememe gibi durumlar baş gösterir. Ayrıca bağışıklık sistemi zayıflar, kalp-damar hastalıkları, kanser, diyabet, obezite ve depresyon gibi hastalık riskleri artar.

duzenli_uyku

Uyku, organizmanın yenilenmesi için gereklidir. Uyurken vücut kendini tamir ve tedavi ederek yeni güne hazırlanır. Gün içerisinde düşünmekten dolayı oluşan toksinler temizlenip, hafıza onarılır. Aynı zamanda stres hormonları azalır ve büyüme hormonları artar. Bu yüzden çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimi içinde uyku çok önemlidir. 6-12 yaş arası çocuklar günde 9-11 saat, ergenlik döneminde 9-9 buçuk saat, yetişkinlerin ise ortalama 6-8 saat kadar uyumaları gereklidir.
Eğer ki erken yatıyorum düzenli saatlerde uyuyup uyanıyorum fakat buna rağmen uykumu alamıyorum diyorsanız ve gün içerisinde uyku atakları geçiriyorsanız bunun sebebi kaliteli ve sağlıklı bir uyku uyuyamamanızdan kaynaklanıyor olabilir. Uyku sürecinizde sizi etkileyebilecek birçok etken bulunur. Kaliteli bir uyku uyuyabilmek için şunlara dikkat edilmesi gereklidir;
• Karanlık ortamda uyuyun: İnsan beyni zamanı algılama konusunda bazı yöntemlere sahiptir. Bunlardan biri Sirkadiyen ritimdir buna biyolojik saatte diyebiliriz. 24 saatlik gece-gündüz döngüsüne göre ayarlanır, gece uyumamızı gündüz uyanmamızı sağlar. Üstelik yalnızca insanlarda geçerli değildir yeryüzünde ki tüm canlıların biyolojik saati bulunur. Örneğin; Bitkilerin gün ışığında açması, hayvanların ne zaman uyuyacağına karar vermeleri gibi. Uykunuzu alamamanızın sebebi bu saatin işleyişine direniyor olmanız olabilir. Genellikle vardiyalı çalışanlar bu sorunu yaşarlar. Çünkü; biyolojik saat karanlıkta uyku sinyalleri gönderir. Gece vardiyasında yeterli uyumuş olsanız da hava karanlıkken uyku ihtiyacı hissedebilir ya da gün içerisinde odanız ışık aldığı için kaliteli uyuyamamış olabilirsiniz. Bu yüzden sağlıklı ve kaliteli bir uyku için odanızın perdelerini mutlaka yatarken kapatın yeterli karanlık ortam oluşmazsa uyku sırasında kullanılan göz bantlarından faydalanabilirsiniz.
• Tok karnına uyumayın: Akşamları ağır yemekler yenmesi ve tok karnına yatılması horlama ve solunum sıkıntısı yaşayan kişiler için büyük risktir. Ayrıca yorgun uyanmanıza sebep olur. Çünkü; tokken beyniniz sürekli mide ve bağırsaklarda ki besinlerin parçalanmasıyla uğraşacak ve dolaşımda ki kanın büyük kısmı sindirim sisteminizde yoğunlaşacaktır.
• Uyku saatlerinizi düzene sokun: Geceleri aynı saatlerde yatıp sabahları aynı saatlerde kalmaya özen gösterin.
• Uyku ortamının rahatlığını sağlayın: Odanızın sıcaklığı ne soğuk nede aşırı sıcak olmamalı ve gürültüsüz sakin bir yerde uyumalısınız. Orta sertlikte bir ortopedik yatak, orta yumuşaklık ve yükseklikte yastık kullanmalısınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here