Cilt Bakımı

1
5092
Cilt Bakımı
Cilt Bakımı

Hangimiz parlak, canlı, kusursuz, bebek cildi gibi yumuşacık ve lekesiz bir yüze sahip olmak istemez ki?

Fakat stres, hormonların durumu, yanlış ya da eksik beslenme, cildin yeterli derecede temizlenememesi, hava şartları derken ne yazık ki cildimiz deforme oluyor. Çeşitli kimyasal ürünleri kullanarak cildimize daha fazla zarar vermektense işte size güzel bir cilde sahip olabilmek için hem doğal hem maliyeti çok düşük, evde kendi kendinize uygulayabileceğiniz, uygulaması kolay ve oldukça işinize yarayacak cilt bakımı önerileri;

 

Cilt Bakımı

  • Cilt temizliği çok önemlidir. Makyaj çıkartma pamuğuna biraz gül suyu ve badem, susam, gül veya benzer, her hangi bir doğal yağı damlatın ve yüzünüzü temizleyin. Cildiniz hem temizlenmiş hem de beslenmiş olacaktır.
  • 3 tatlı kaşığı yoğurdu 3 adet büyük çilek ile çırpıp püre haline getirdikten sonra yüzünüze sürün ve 10 dakika bekletin. Yoğurt cildinizi temizleyip beslerken çilek cildinizin üzerindeki ölü tabakanın dökülmesine yardımcı olacaktır.
  • Yağlı bir cilde sahipseniz; Kivi suyuna biraz kil ilave edin ve küçük tahta bir kaşık yardımı ile cildinize uygulayın. Haftada 2 kez 10 dakika cildinizde bekleterek dengelenmiş bir cilde sahip olabilirsiniz. Ayrıca limon yağlı ciltler için mükemmel bir temizleyici, içerisindeki asitler peeling görevi yapar. Temizlenmiş ve canlı bir cilt için; Limon suyu ve balı su ile karıştırarak cam bir şişeye koyun ve sabah akşam bu losyonu pamukla cildinize uygulayın.
  •  Cilt canlandırıcı en iyi tonik maden suyudur. Her sabah yüzünüzü maden suyuyla yıkayın veya silin.
  • Kahve telvesini temizlenmiş cildinize parmak uçlarınızla hafif masaj yaparak uygulayın. 5-10 dakika bekletip ılık su ile durulayın. Cildinizin yumuşacık olduğunu göreceksiniz.
  • Gözaltı morluklarından şikâyetçi iseniz; Yoğurt suyu ile ıslattığınız pamukları gözaltına yerleştirip 5 dakika bekletin ve ılık suyla durulayın.
  • Kuru bir cilde sahipseniz; 1 yemek kaşığı zeytinyağı, 1 yemek kaşığı bal ve 1 yumurta sarısını karıştırıp yüz ve boyun bölgenize uygulayın. 15-20 dakika sonrasında ılık bir havlu yardımı ile yüzünüzdeki maskeyi yumuşatıp yıkayın. Cildinizi hem nemlendirmiş hem de beslemiş olacaksınız. Bir yumurta sarısı, 1 yemek kaşığı süt, 1 tatlı kaşığı balı iyice karıştırıp yüzünüze uygulayarak da aynı sonuca ulaşabilirsiniz fakat bu kez 20 dakika beklemeniz ve sonrasında yüzünüzü önce ılık sonra soğuk suyla yıkamalısınız.
  • Yumuşak ve bakımlı eller için; 1 adet limonun suyuna 3-4 damla zeytinyağı damlatıp ellerinize sürün. Yarım saat beklettikten sonra pamuk yardımı ile ellerinizi silin ve daha sonra yıkayın. Ellerinizin kuruduğunu hissettiğiniz zamanlarda istenilen sıklıkta uygulayabilirsiniz.

 

Parlak ve bebeksi bir cilt için cilt bakımı ve temizliği çok önemlidir.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here