Yaz Tatili

0
3404

Uzun ve yorucu bir okul döneminden sonra bütün yıl boyunca beklenilen, çocukların hayallerini kurduğu yaz tatiline sonunda kavuştuk. Bu tatilin tadını çıkarabilmeleri için Eylül ayının on beşine kadar dolu dolu geçirilebilecek tam üç ayları var çocuklarımızın. Bu süre zarfında bol bol eğlenmeli ve dinlenmeliler. Herkesin farklı düşünceleri planları olabilir tatil süreci için ama tatilin boş geçen bir zaman dilimi haline getirilmesine izin vermeyin. Aile bağlarınızı kuvvetlendirecek etkinliklerde bulunmaya, okul sürecinde özellikle gitmek isteyip de gidemediğiniz bir gezi ve ya aktivite varsa onları yapmaya, hep beraber geçirilen vakti arttırmaya çalışın ve mümkün olduğunca kitapları sevdirme gayretinde bulunun. Örneğin; Çocuklarımızın yıl boyunca zorunlu okudukları ders kitapları onları sıkabilir, ilgilerini çekmeyebilir veya istedikleri kitapları okumaya zaman bulamamış olabilirler. Yazın birlikte kitapçıları gezin, kendi zevkine uygun kitaplar almasına izin verin. Hoşlanacağı bir kitabı kendisi seçip alırsa daha istekli okuyacaktır. Böylece kitap okuma alışkanlığı gelişebilir. Aynı zamanda hep birlikte sesli okuma günleri düzenleyebilir her gün biriniz sesli olarak kitap okuyup ardından ailecek okunulanları yorumlayabilirsiniz. Bu tür bir faaliyet hem hep birlikte vakit geçirmenizi sağlar hem de çocuğunuzun okuma-dinleme, dinleme-anlama, yorumlama, tartışma ve kendini ifade edebilme becerilerini arttırabilir.

yaz-tatili

Tatil döneminin en büyük sorunlarından biri, modern hayatın vazgeçilmezleri haline gelen bilgisayar ve televizyon olacaktır. Öncelikle uygun bir dille tatilin sınırsız bilgisayarda oyun oynamak ve televizyon izlemek olmadığını anlatın. Fakat çocuğunuza bilgisayarı ve ya televizyonu tamamen yasaklamayın çünkü bu çözüm değil, aksine onlara olan isteğini körükleyecek bir durumdur.  Yasaklamak yerine sınırlamalar getirin. Televizyonda izleyeceği programları birlikte seçin,  bilgisayar oyunlarında şiddet ve cinsellik içermeyen, çocuğa zarar vermeyecek, eğitici ve eğlendirici oyunlar bulmaya çalışın ve oynayacağı oyunlara beraber karar verin. Aynı zamanda çocuğunuzu uygunsuz içerikli sitelerden korumak adına bir filtre programı edinmeyi ihmal etmeyin.

Yaz tatili çocuğunuzu spora yönlendirmek için en uygun zamandır. Çocuklarımızın yaşlarına, yeteneklerine ve ilgi alanlarına uygun açık havada yapabilecekleri sporlar çok faydalı olacaktır. Spor sadece sağlığına fayda sağlamakla kalmaz eğlenerek enerjisini atmasını sağlar, aynı zamanda sorumluluk ve özgüven duygusunu da geliştirir. Özellikle yaz okulları çocuklar için eğlence ve eğitimin bir arada olduğu yararlı ortamlardır. Yaz okulu planlayan aileler, spor faaliyetlerine önem veren okulları tercih edebilirler.

Tüm çocuklara iyi tatiller…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here