Teknoloji

1
5552
Teknoloji
Teknoloji

Teknoloji insanoğlunun gereksinimlerini karşılamaya yardımcı alet ve edevatın yapılması için gerekli bilgi ve yetenek anlamına gelmektedir. Tarihimizde teknoloji, bilim ve mühendislikten önce ortaya çıkmıştır. Aynı zamanda her hangi bir sanayi dalıyla ilgili üretim yöntemleri, aletleri, kullanılan araç ve gereci kapsayan bilgi demektir.

İnsan beyni sürekli gelişmekte olduğu için yeni şeyler öğrenmek ister ama bu süre zarfında da bir sürü olay gerçekleşir…  Bir çoğu, fikirlere imkansız gözüyle bakıp alay ederken, bazıları yapabileceğine inanır ve yepyeni şeyler keşfedilir, icat edilir. İnsanın aradığı sorulara yanıtlar bulabilmesi, evren ve kendisiyle ilgili sırları çözmeye çalışması, bilimin ilerlemesi, ihtiyaçların karşılanabilmesi ve buna benzer bir sürü nedenden dolayı teknoloji büyük bir gereklilik. Aynı zamanda teknoloji bir ülkenin gelişmesi ve kalkınması adına da büyük bir role sahiptir. Yeni icat edilen şeylerde bir başka şeyi tamamlayacağı için yeni bir ihtiyaç daha ortaya çıkacak ve sürekli bir yenilik gerekecek, şimdi olduğu gibi içinden çıkılamayacak bir döngüye dönüşen gelişim sürecindeyiz. Peki ya bu süreç bizleri nasıl etkiliyor? Faydaları ve zararları nelerdir hiç düşündünüz mü?

teknoloji

Teknoloji sayesinde bilgi alış verişi oldukça kolaylaştı. Dünyanın öteki ucunda yaşanan olaylardan bile hemen haberdar olabiliyor, yakınlarımızla iletişim kurabiliyoruz. Duygu ve düşüncelerimizi yazılı veya sözlü olarak çok uzağımızda ki insanlarla paylaşabiliyoruz. İletişim, ulaşım, sağlık derken teknolojinin faydası oldukça fazla ve bu nimetlerden hemen hepimiz faydalanıyoruzdur. Peki ya dozunu kaçırmak ne gibi sorunlarla karşılaşmamıza neden oluyor?

Teknolojinin gelişmesiyle öncelikle insan ilişkilerimiz zayıfladı. Sosyal medya ve akıllı telefonlar sonucu insan ilişkilerinde inanılmaz değişimler yaşanıyor. İnsanlar çevresinde, eşi dostu, arkadaşı, ailesi varken bile onlarla sohbet, etmek ilgilenmek yerine o küçük cihazlarla sürekli bir şeyler yapıyor, oyun oynuyor ve yakın çevresine kayıtsız kalıyorlar. Telefonların yaydığı radyasyonda cabası. Aynı zamanda bilgisayar, televizyon derken teknolojik cihazların başında o kadar çok zaman geçiriyorlar ki bu kez hareketsizlikten dolayı çeşitli sağlık problemleri yaşanmaya başlıyor. Her işi makinelere yaptırarak insanlar tembelleşiyor ve makinelerden dolayı iş gücüne ihtiyaç azaldığından işsizlik çoğalıyor. Makine ve fabrikaların birçoğu hava kirliliğine neden oluyor. Üretim ardından tüketim çılgınlığı hem havamızı hem de çevremizi kirletiyor.

İnsanoğlunun enerji ihtiyacı artık açlık boyutunu geçti. Teknoloji doğayla uyumlu bir şekilde ve insan ilişkilerine zarar vermeyecek şekilde ilerlerse harika, fakat insana zarar verecek şekilde davam ederse ki ortada şuan öyle bir tablo var, ne yazık ki durum vahim demektir. Ama belki teknoloji sayesinde bir gün bu zararları da yok edebiliriz. Tabi şimdilik bu sadece bir hayalden ibaret. Umarız gelecekte ki bilim insanları yapacakları çalışmalarda yarar zarar tablosunu iyice değerlendirerek maddi çıkarları değil de insanlığın çıkarlarını ön plana alarak çalışmalarını ortaya koyabilirler.

1 YORUM

  1. Artık sokakta daha az çocuk görür oldum bir kaç sene önceden sokaklar çocuk kaynıyordu erkekler top peşinde kızlar sıraya dizilmiş ip atlarlardı. Bizim çocukluğumuz güzel geçti ama çocuklarımız için aynı şeyi söyliyemeyiz 🙁

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here