Sigarayı Bırakmak

4
8913
sigara bırakma
sigarayı bırakmak

Sigaranın zararlarını sayarak bitirmemiz mümkün değildir, ancak sigarayı bırakmak deyince her kes biraz tedirginleşir.

Peki sigarayı bırakmak aslında bu kadar zor değil deseydik?

Sigarayı bırakmak için en önemli etken verdiğiniz karardır! Öncelikle kendinize şunu sormalısınız; gerçekten sigarayı bırakmak istiyor muyum? Bu soruya vereceğiniz cevap net bir evet ise, sigara nasıl bırakılır genel anlamda ele alalım ve hep birlikte uygulamaya başlayalım.

Sigarayı Bırakmak

 

 

Sigarayı bırakmak için en önemli ipuçları;

1 – Sigarayı Bırakmak İçin Kesin Bir Tarih Belirleyin: Artık sigarayı bırakma kararı aldınız ama ne zaman? Bu kararı hayata geçirmek için en erken zamanı seçmek hepimiz için yararlı olacak bunun farkındayız o zaman kesin tarihi belirleyin ve tarihi ertelemeyin, değiştirmeyin.

2 – Sigarayı Bırakmak İçin En Önemli Sebeblerinizi Not Alın ve Devamlı Göz Önünde Bulundurun: Sigarayı bırakma kararı verdiniz peki bu kararı verirken en önemli nedenleriniz neydi ? Bu nedenleri teker teker yazın. Kişisel motivasyonunuz ve sigarayı bırakmak için verdiğiniz kararın net ve kesin olması sigarayı bırakmak için en büyük rolü oynar bunu asla unutmamalısınız. Sigarayı bıraktınız ama canınız şu an sigara içmek istiyor,  düşünün ve not edin son bir saat içinde ne yaptınız? Sigara içme isteğini neyin ortaya çıkardığını devamlı not alır ve bu alışkanlıklardan kaçınırsanız sigarayı bırakmak için en büyük adımı atmış olursunuz.

3 – Sigara İçmeyi Tetikleyen Zaman ve Yerlerden Uzak Durun: Arkadaşlarınız ile birlikte gittiğiniz sigara içilen sosyal ortamlar ve sigarayı aklınıza getirebilecek yerlerden uzaklaşın. Günlük olarak verdiğiniz kısa sigara mola zamanlarında derin bir nefes alın o güzel sigarasız havayı solumaktan çekinmeyin, mümkünse kısa bir yürüyüşe çıkın.

4 – Sigarayı Bırakma Sürecinde Hangi Zorluklarla Karşılaşacağınızı Bilin, Unutmayın Sağlığınız İçin Bir Mücadeleye Başlıyorsunuz: Sigara tiryakilerinin tamamı farklı düzeylerde olsada belirli yoksunluklar yaşarlar. Vücudunuz devamlı aldığınız nikotin eksikliğinde eksi yönde bazı fiziksel belirtiler gösterebilir (gergin hissetmek, konsantre olamamak gibi) bu belirtiler ortalama olarak 2-4 hafta sürebilir. Bu duruma kendinizi hazırlamalı ve sigara alışkanlığından tamamen kurtulduğunuzu hayal ederek sigarayı bırakma ısrarınızı ortaya koymalısınız.

5 – Sigarayı Bıraktığınızda Kilo Alırım Diye Korkmayın: Sigara içenlerin küçük bir kısmı sigarayı bıraktıklarında kilo alırlar bu bir gerçektir, ancak diğer bir gerçek ise  bu kişilerin yüzde 90’ı sıgarayı bıraktıkları zaman aldıkları kiloları ortalama 1-2 yıl içinde verirler. Unutmamak gerekir ki sigarayı bıraktığınızda kendinizi çok daha zinde hissedeceksiniz ve sağlıklı bir hayata başlayacaksınız, bu sayede düzenli sabah yürüyüşleri ile aldığınız kiloları çok daha kısa sürede vermeniz mümkündür.

6 – Cesaretli Olun ve Geri Adım Atmayın: Yapılan araştırmalar gösteriyor ki sigarayı bırakmış bireylerin çoğunluğu başarılı olana kadar ortalama 4-6 kez sigarayı bırakmayı deniyorlar. Sizde sigarayı bırakmak için daha önce bir girişimde bulunmuş ve başarısız olmuş olabilirsiniz. Bu tekrar denediğinizde sigarayı bırakamayacağınız anlamına gelmez. Bu araştırmalar neticesinde sigarayı bırakanların hepsi ilk başarısız denemelerinde geri adım atmış olsalardı şu an sigara bağımlılığından kurtulmuş sağlıklı bireyler olamazlardı. Sigarayı bırakmak için verdiğiniz bu kararın arkasında ısrarcı olarak durmaya devam edin.

7 – Sigarayı Bırakma Kararınızı Çevrenize Duyurun: Ailenizin ve arkadaş çevrenizin sigarayı bırakmak istediğinizi bilmeleri sizin için büyük bir artı olacaktır. Ailenizden ve arkadaşlarınızdan bu konuda size yardımcı olmalarını isteyebilirsiniz.

8 – Sigarayı Bırakmak İçin Gerekirse Yardım Almaktan Çekinmeyin: Sigara bırakma konusunda 171 sigara bırakma danışma hattını arayabilir, Sağlık Bakanlığı’na bağlı sigara bıraktırma poliklinikleri ve S.G.K.’dan destek alabilir, sigarayı bırakma programlarından birine dahil olabilirsiniz. Sigarayı bırakmak için girdiğiniz bu yolda yalnız olmadığınızı bilin.

9 – Sigarayı Bırakmak İçin Kullanılan İlaçlar Hakkında Bilgi Edinin: Sigarayı bırakmak için etkisi kanıtlanmış bir çok ilaç bulunmaktadır. Bir Göğüs Hastalıkları uzmanından etkisi kanıtlanmış bu ilaçlar hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

10 – Sigaraya Ödediğiniz Para İle Neler Yapabileceinizi Düşünün: Sigara içenlerin çoğu sigaraya ödedikleri ücretin hesabını yapmazlar. Sigarayı bıraktığınız ilk günden itibaren sigaraya harcadığınız parayı bir kumbarada biriktirin ve o para ile ne kadar sürede nelere sahip olabileceğinizin hesabını yapın.

Dünya genelinde milyonlarca insan sigarayı bıraktı! Siz neden bırakamayasınız?

Sigarayı bırakma kararınızı hayata geçirmek için çok geç değil.

Yukarıda paylaştığımız bilgiler sigarayı bıraktırma uzmanlarının yayınladığı çeşitli makale ve paylaşımlarından derlenerek hazırlanmıştır.

Sigarayı bırakmak için tüm okurlarımıza yardımcı olması dileğiyle.

Türkiye genelinde 1 yıl içinde 100 bine yakın kişinin sigaraya bağlı komplikasyonlar sebebiyle hayatını kaybettiğini biliyormuydunuz?

4 YORUMLAR

  1. sigarayı bırakmak için her ramazanda bi umut ışığı beliriyor ancak bayramdan sonra yeniden başlıyorum, elbet bi gün bırakırım diye diye tiryaki oldum merete

  2. Şimdi benim şöyle bir sorum olacak , burdur da düzenlenen bir fotoğraf yarışması var ve benim bu yarışmaya katılmam zorunlu . konum da zıtlık , bir fotoğraf karesinde aynı anda bir zıtlığı yakalamam lazım , ama kafam karıştı ne yapacağımı şaşırdım, yani neyi eklemeliyim ya da yakalamalıyım bilemedim , bir iki fikir verseniz çok sevinirim.

    • Sevgili Jonathan sorunun sigarayı bırakmak ile ne alakası olduğunu çözemedik, ancak madem bize yazdın ve yardıma ihtiyacın var kısaca senden ne istendiğini açıklamaya çalışayım:
      Aynı fotoğraf karesinde birbirine zıt olan kareler yakalaman istenmiş yani (siyahın zıttı beyaz) (yazın zıttı kış) tarzında.
      Foto olarak bakıldığında ise en açıklayıcı cevap sanırım şöyle olabilir, Antalya’da nadir bazı bölgelerde henüz kar erimemiş iken diğer tarafta insanlar plajda denize girerler sen plajdaki insanları, güneşi ve diğer taraftaki karı fotoğraflarsan bu iki zıt tarafı aynı karede fotoğraflamak olur. Umarım fikir açısından yardımı olur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here