Kilo Vermek

0
5596
Kilo vermek

Yaz ayları geldi çattı ve kilolarla yine başımız dertte.

Eminim ki herkesin bir zayıflama hikayesi vardır…

Mutlaka hayatınızın bir döneminde kilo vermek için karar almışsınızdır, ya da her hafta başında yeni bir diyete başlıyor adeta açlık grevine girmişcesine yaşıyor ve hal böyle olunca da bir kaç gün içerisinde pes ediyorsunuzdur.

Aslında çoğumuz bir yerlerde duymuşuz, okumuşuzdur kilo vermek için en sağlıklı ve kalıcı yöntem yavaş yavaş ve emin adımlarla kilolardan kurtulmaktır. Bunu biliriz fakat yine de aksini yapan denemeye çalışanlar olur ve bu şok diyetler o insanları mahveder.

Aşırı sinirlilik ve halsizlik baş gösterir. Bir süre sonrada ya diyetten vazgeçer ya da büyük gayretlerle sağlığınızı riske atarak istenilen kiloya ulaşıp rejim dönemini sonlandırırsınız. Bundan sonrası mı dediniz? Tabi ki genellikle hızla verilen kilolar tekrar geri döner ve kabus yeniden başlar… Bu yüzden siz siz olun boş yere sağlığınızı riske atmayın.

Kilo vermek

Gerçekten istediğiniz şey kilo vermek mi? Ve bunu hayatınızla bütünleştirdik ten sonra da hep böyle kalmak mı? Eminim ki cevabınız evettir.

O zaman öncelikle kararlı ve sabırlı olmanız gerekiyor, en önemlisi bu.

Ve tabi ki herkesin yaptığı diyetlerin size de aynı etkiyi göstermesini bekleyip asla vücudunuza yüklenmeyin.

Ne kadar fazla kilonuz olursa olsun uzun vadede kalıcı kilo verin, sabredin ve sağlıklı bir şekilde zayıflayın. Bu süre oldukça uzayabilir. Çok fazla zamanınızı alabilir ama düşünün bu süre zarfından sonra fit bir görünüme kavuşacaksınız ve emekleriniz boşa çıkmayacak. Bu sayede kalıcı zayıflığa ulaşmış olacaksınız, bir daha diyet stresi diye bir şey hayatınızda kesinlikle olmayacak. İşte bu yüzden diyete başlamadan önce ki ilk adım bunun bilincinde olmanız ve kendinize hedefler koymanızdır.

Ortalama ayda 3-4 kilo vermek en idealidir. Kilo vermek için izlenmesi gereken en doğru yol fiziki aktiviteyi arttırıp, yeme ve içme alışkanlıklarını değiştirmektir. Bol bol taze meyve ve sebze tüketin ve kesinlikle öğün atlamayın. Sık sık fakat az miktarda yemek yemeye ve bol bol su içmeye çalışın. Suyun vücudumuza birçok faydası olduğu gibi aynı zamanda insana doygunluk hissi verir bunu unutmayın. Haftada mutlaka en azından bir kez balık yiyin. Yağsız veya yarım yağlı günlük süt ve süt ürünlerini tercih edin. Eğer vaktiniz ve imkanınız varsa kendinize hareketli bir aktivite edinin, Dans, yüzme, yürüyüş vs. Hem spor yapmış hem de diyeti keyifli bir hale getirmiş olursunuz. Benim bunlara ayırabilecek zamanım yok diyorsanız da hayatınızda ki her anı mutlaka değerlendirin örneğin asansörü değil de merdivenleri kullanın. İnsanın isteyip de başaramayacağı bir şey yoktur, yaşam şartlarınızı en iyi siz bilirsiniz. Dengeli beslenmeyi ve sporu yaşam tarzı haline getirebilirseniz zayıf, öz güvene sahip bir birey olarak daha sağlıklı ve kaliteli yaşam sürebilirsiniz…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here