Bitki Çayları

2
5330
Bitki Çayları

Her şeyin azı karar fazlası zarar diye boşuna demiyorlar…  Bu söz maalesef ki bitki çayları için de geçerli. Bitki çayları; bilinçli ve kararında tüketilirse hem sağlığa fayda sağlıyor hem de metabolizma hızını arttırarak yakılan kalori miktarını yükseltiyor. Bu sebepten dolayı da zayıflamaya yardımcı oluyor. Fakat yine de bitkisel çayları nasılsa “bitkiseldir zararı olmaz” diyerek böyle bir düşünceyle hareket ederek kullanmamalı ve kulaktan dolma bilgilerle sağlığınızla oynamamalısınız… Örneğin; Ahududu çayı birçok hastalığa iyi gelirken doğum sancılarını başlatıcı bir etkisi de mevcut ve gebeliğin son dönemlerinde kullanılması oldukça sakıncalı. Ayrıca; yaban mersini, fesleğen, karahindiba, biberiye, adaçayı, melisa yaprağı, keten tohumu gibi bitkilerde erken doğum, kanama ve düşük riskine sebep olabilir bu yüzden hamilelik döneminde bu bitki çaylarından kesinlikle uzak durmanız gerekli.

Bitki Çayları

Zayıflamak, hastalıklarımıza çare bulmak ve kış aylarında ısınmak için kullandığımız bitki çaylarının kısaca özelliklerine gelin bir göz atalım;

 • ADAÇAYI;  Soğuk algınlığında faydalıdır. Mide ve bağırsakları rahatlatır. Göğsü yumuşatır, astım, bademcik iltihabı, boğaz hastalıkları ve ülserde önerilir. İdrar ve ter sökücüdür.
 • IHLAMUR;  Yatıştırıcı ve balgam sökücüdür. Kan dolaşımını düzenler.
 • ZENCEFİL-IHLAMIR ÇAYI;  Nefes darlığı, bronşit ve astıma iyi gelir. Soğuk algınlığında kullanılır.
 • NANE-LİMON;  Sindirim sistemi şikayetlerine iyi gelir. Nezle-grip gibi hastalıkların tedavisinde kullanılır.
 • YEŞİL ÇAY; Cildi korur güzelleştirir. İçerisinde ki antioksidan E vitamininden daha kuvvetlidir. Kansere karşı koruma sağlar. Kalbe iyi gelir. Metabolizmayı hızlandırır. Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • BÖĞÜRTLEN ÇAYI; C vitamini deposudur. İçerisinde bulunan antioksidanlar sayesinde yaşlanmayı geciktirerek. Hafızayı güçlendirmektedir.
 • REZENE-ANASON ÇAYI; Mide ve bağırsakların hareketlerini hızlandırır. Emzikli bayanlarda süt bezlerinin faaliyetini arttırır. İştah açıcı ve gaz gidericidir. Hazmı kolaylaştırır. Ağrı kesici özelliğe sahiptir.
 • ELMA ÇAYI;  Nefes darlığı ve kalp hastalıklarına karşı koruyucudur. Karaciğeri besler, adaleleri güçlendirir. Vücutta ki toksinlerin atılmasına yardımcıdır. Ateş düşürücü olarak da kullanılır.
 • EBEGÜMECİ ÇAYI;  Astım, farenjit, bronşit ve soğuk algınlığında faydalıdır.
 • ISIRGAN OTU ÇAYI; İdrar arttırıcı, toksin atıcı, bakterilere karşı koruyucudur.
 • KUŞBURNU ÇAYI; Gözlerde oldukça faydalıdır. Kuşburnu, içerisinde ki A vitamini ve karotenoidler sayesinde gece körlüğü ve diğer göz problemlerine iyi gelir. Romatizma ağrılarını giderir. Hemoroid tedavisinde fayda sağlar.

Görüldüğü gibi bitki çayları yukarıda saydığımız birçok konuda fayda sağlamaktadır.

Ancak tüm bitki çayları her sağlık koşulunda ve herkes için aynı seviyede uygun olmayabilir.

Bazı durumlarda tıbbi ilaçlar gibi yan etkiler görülebileceğini unutmamalı ve gün içerisinde 2-3 bardaktan fazla tüketmemelisiniz.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here